Punësim nëpërmjet turizmit

Postuar më: 25 Prill 2017
Më vjen mirë t’ju them se mezi presim të shohim investimin tjetër të grupit në zonën e Dhërmiut. Edhe aty ambicia është po kjo, për të ndërtuar një tjetër resort me 5 yje.

Qytetari nga Fieri rrezikon seriozisht jetën si pasojë e bllokimit në autostradë

Postuar më: 25 Prill 2017
Autoambulanca e bllokuar dje në autostradë për shkak të protestës, po dërgonte në Spitalin Ushtarak të Tiranës, një qytetar nga Fieri të aksidentuar në punë. Qytetari me dëmtime të rënda të qafës e për pasojë paralizë të duarve, rrezikoi seriozisht jetën nga vonesa prej rreth një ore në afërsi të rrethrrotullimit tek “Shqiponja”.

Fondi i Garancisë mundëson 813 kredi bujqësore

Postuar më: 24 Prill 2017
Në Panaja të Vlorës, Kryeministri Rama u takua me fermerë të zonës për mbarëvajtjen e punëve në bujqësi, për ç’është bërë dhe Fondin e Garancisë Financiare për fuqizimin e familjes fermere. Kryeministri drekoi në familjen e Vasil Begovës, dentistit të zonës, por i cili të ardhmen e familjes së tij e ka gjetur në bujqësi.

Rilindja e Parkut të Apolonisë nxjerr në dritë thesaret e harruara

Postuar më: 24 Prill 2017
Është vërtet një moment kënaqësie dhe krenarie, ky moment sot, kur sëbashku jemi këtu për ta shpallur të shpëtuar këtë Park fantastik dhe për ta hapur për publikun shqiptar e për vizitorët e huaj, si një tjetër derë krenarie për dinjitetin tonë kombëtar dhe pasuritë e jashtëzakonshme që na lanë qytetarët tanë, si pjesë e qytetërimit mesdhetar.

300 legalizime falas në Finiq

Postuar më: 23 Prill 2017
Zgjidhni të ardhmen e vendit tuaj, jo të mbroni disa gjykatës e prokurorë që janë të lidhur si mishi me thoin me ata në çadër. Janë bashkë, paguhen për të mbajtur çadrën në këmbë. Bashkë me të tjerë që nuk është se na e duan shumë të mirën, as ne, as ju, as shqiptarëve, as grekëve që jetojnë në Shqipëri.

Mbështetje prodhimit dhe punësimit real

Postuar më: 23 Prill 2017
Një fabrikë e re i është shtuar industrisë sonë minerare. Fabrika e pasurimit të kromit në Kalimash ka nisur prodhimin, duke mbyllur fazën e parë të investimit prej 3.5 milionë euro. Kryeministri Edi Rama ishte në këtë fabrikë, ku pa një investim të rëndësishëm që rrit kapacitetet e industrisë përpunuese dhe të eksportit. Instalimi i teknologjisë së fundit në fushën e përpunimit të mineraleve e rendit ndër fabrikat e avancuara në rajon. Faza e dytë e investimit me vlerë 1.1 milionë euro parashikon përmirësimin e mëtejshëm të teknologjisë së përpunimit dhe kalimin në proces të plotë, prodhimin e ferrokromit.

Pronësim i komuniteteve fetare me tituj të regjistruar

Postuar më: 23 Prill 2017
Objektet e kultit, edhe dy dekada pas rindërtimit nuk u legalizuan. Janë 1028 objekte kulti prej vitesh në pritje të legalizimit, një proces që, ashtu si edhe për shtëpitë, është përshpejtuar në këto dy vite. Kryeministri Edi Rama vizitoi xhaminë në Bicaj të Kukësit, ku i dorëzoi myftiut të Kukësit certifikatën e legalizimit të kësaj xhamie dhe katër xhamive të tjera të zonës. Kryeministri nënvizoi se kjo është një problematikë e trashëguar dhe së cilës po i jepet zgjidhje, duke i kthyer në prona të ligjshme të komuniteteve fetare.

Nderim dhe respekt për ikonën e basketbollit shqiptar, Gaz Çaçi

Postuar më: 22 Prill 2017
Ish lojtari i Ekipit Kombëtar të Basketbollit, Mjeshtri i Merituar i Sportit, Gazmend Çaçi, ka marrë titullin “Qytetar Nderi” i Përmetit. Titulli iu dorëzua mjeshtrit të këtij sporti në një ceremoni mjaft të veçantë, të zhvilluar pikërisht në Pallatin e Sportit të qytetit ku lindi ikona e basketbollit shqiptar, në prani të Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Titulli sportistit të shquar iu dorëzua për meritat e tij të jashtëzakonshme në sportin e basketbollit, jo vetëm brenda, por dhe jashtë vendit.

Për Gjirokastrën që duam, qendër kulturore dhe turistike e Shqipërisë

Postuar më: 22 Prill 2017
Grigor dhe Mimoza Çabeli janë dy prindër të përkushtuar, të cilët veç edukimit të fëmijëve të tyre, kanë misionin më fisnik, edukimin e brezave të rinj. Këtë fundjavë, Kryeministri Edi Rama u mikprit në shtëpinë e kësaj familjeje mësuesish në Gjirokastër, me të cilët veç bisedave të rastit shkëmbeu edhe mendime mbi Shqipërinë që kemi dhe Shqipërinë që Duam për gjeneratën tjetër.

Pronar i shtëpisë pas vitesh të gjata pritjeje

Postuar më: 21 Prill 2017
Sadri Gjoka nga Kukësi, si shumë bashkëqytetarë të tij, kishte vite që priste një leje legalizimi për shtëpinë e ndërtuar. Vetëm sot, mundi dhe pritja e tij u shpërblyen me dokumentin që e bën Sadriun pronar të ligjshëm, të shtëpisë ku jeton së bashku me familjen. Sadriu lejen e legalizimit e mori nga Kryeministri Edi Rama, i cili sot ishte mik në shtëpinë e tij.
Më vjen mirë t’ju them se mezi presim të shohim investimin tjetër të grupit në zonën e Dhërmiut. Edhe aty ambicia është po kjo, për të ndërtuar një tjetër resort me 5 yje. 25-04-2017
Shkruaj Mesazh

Kontakto me Kryeministrin

Shkruaj Mesazh

Reportazhe Eksklusive

Dokumentarë

Reportazhe Eksklusive

Për Gazetarët

Hapësira Mediatike

Për Gazetarët

Raport publik

300 Ditë

Raport publik