Gëzuar me mirënjohje!

Postuar më: 25 Dhjetor 2020

Një buqetë me lule të kuqe dhe buka e ëmbël e Krishtlindjeve ishin sot dhurata simbolike për mjekët, infermierët dhe punonjësit e spitalit Infektiv në QSUT, në shenjë mirënjohje të pakufishme për përkushtim dhe sakrificën humane të ...


Zall-Herr, Tiranë – Familjet vazhdojnë të kthehen në shtëpitë tyre, pas fatkeqësisë së 26 nëntorit

Postuar më: 24 Dhjetor 2020

Numri i familjeve që vitin e ri 2021 do ta festojnë në shtëpitë e rindërtuara, pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit, sa vjen e shtohet. Në fshatin Zallherr të Tiranës, së shpejti, bashkia do të nisë mbledhjen e kontenierëve, sepse fami...


Energjia, transformimi rrënjësor që vazhdon dhe projektet e mëdha në zhvillim

Postuar më: 24 Dhjetor 2020

Konferenca e përjavshme EKONOMIA NË FOKUS:   Kryeministri Edi Rama: Përshëndetje të gjithëve! Paraprakisht ju uroj nga zemra të keni një vigjilje sa më të paqtë të Krishtlindjeve! Sot jemi për seancën e radhës së bashkëbisedimi...


Në Laç, aty ku po merr jetë lagjja e re me mbështetjen e qeverisë turke

Postuar më: 23 Dhjetor 2020

Kryeministri Edi Rama dhe ministri i Mjedisit dhe Urbanistikës i Turqisë, Murat Kurum, shoqëruar nga ministri I Rindërtimit Arben Ahmetaj, asistuan sot në punimet për themelet për 520 banesat e reja për familjet e prekura nga tërmeti i 26 n...


Gusht 2021, gati zona 1 e lagjes së re në Laç

Postuar më: 23 Dhjetor 2020

Fjala e Kryeministrit Edi Rama dhe përshëndetja online e Presidentit turk Recep Tayyip Erdogan, në kantierin e ndërtimit të zonës 1 të lagjes së re në Laç, financim i qeverisë turke: Kryeministri Edi Rama: Mirë se erdhët! Hoşgeldiniz! S...


Katër shkolla të tjera në Lushnje presin sot nxënësit me kushte optimale

Postuar më: 22 Dhjetor 2020

Rindërtimi i objekteve arsimore dhe shndërrimi në vatra moderne të dijes dhe edukimit, përmes teorisë dhe praktikës njëkohësisht, po vijon edhe në Lushnje. Katër shkolla të reja, të standardeve të larta të infrastrukturës me kushte op...


Lushnje, përfundon rindërtimi i të gjithë rrugëve rurale në zonën fushore

Postuar më: 22 Dhjetor 2020

Zona bujqësore e fushës së Myzeqesë nuk do të vuajë më nga balta dhe pamundësia për lëvizur lirshëm mes fshatrave të saj, të mirënjohur për njerëzit punëtorë dhe prodhimet e bollshme bujqësore. Rrugët lidhëse rurale kanë përfun...


Gjimnazi “16 Shtatori”, gati për 350 nxënësit dhe mësuesit

Postuar më: 19 Dhjetor 2020

Gjimnazi i rilindur “16 Shtatori” në Shijak është gati për të pritur nxënësit dhe mësuesit e saj, pothuajse një vit pas tërmetit të vitit të kaluar që i shkaktoi dëme të mëdha. Sot ky gjimnaz, shumë më i madh se ai që tërmeti ...


Shijak – Familjet e prekura nga tërmeti i 26 nëntorit, po i rikthehen jetës normale në shtëpitë e reja

Postuar më: 19 Dhjetor 2020

Në Bashkinë e Shijakut, familjet e prekura nga tragjedia e 26 nëntorit të kaluar, po i rikthehen përfundimisht jetës normale në shtëpitë e rindërtuara nga themelet, shumë më të mëdha, më të sigurta dhe më të bukura se ato që u rrë...


Kalimi i stafetës në krye të dikasterit qendror të punëve të brendshme

Postuar më: 18 Dhjetor 2020

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në ceremoninë e kalimit të detyrës së ministrit të Brendshëm, Bledi Ҫuçit:   Jemi në kushte specifike. Për këtë arsye, pjesëmarrja këtu është e reduktuar maksimalisht në numër. Pavarësisht prani...


Ujë 24 orë brenda vitit 2021 në të gjitha zonat urbane

Postuar më: 18 Dhjetor 2020

Sistemi i ujësjellës-kanalizimeve në Librazhd, pas më shumë se 40 vitesh pa asnjë investim po rinovohet i gjithi falë programit kombëtar “Ujë 24 orë”. Kryeministri Rama inspektoi këtë kantier të hapur të ujit në qytetin e Librazhdi...


Rruga e re e Dibrës, një aks alternativ i Rrugës së Arbrit

Postuar më: 18 Dhjetor 2020

Rruga e re e Dibrës, një aks alternativ i Rrugës së Arbrit, që lidh Peshkopinë me Librazhdin, duke bërë kështu edhe bashkimin mes verilindjes dhe juglindjes së Shqipërisë, do të krijojë së shpejti një perspektivë të re zhvillimi pë...


Standarde europiane për nxënësit dhe mësuesit e gjimnazit “Ibrahim Muça”

Postuar më: 18 Dhjetor 2020

Shkolla e mesme “Ibrahim Muça” në Librazhd ka hapur dyert për nxënësit dhe mësuesit e saj me standarde shumë herë më të larta sesa para rikonstruksionit të saj. Në këtë institucion të dijes jo vetëm janë krijuar kushte dinjitoze ...


Rruga e re Labinot – Mal hap një perspektivë reale për zhvillimin e agroturizmit në këtë zonë

Postuar më: 18 Dhjetor 2020

Rruga e re Labinot – Mal, 17 kilometra e gjatë, është një prej investimeve të shumëpritura në infrastrukturë, e cila do të lidhë  një zonë me potenciale zhvillimore me qendrën urbane. E ndërthurur edhe rrugë të tjera në ndërt...


e-wallet, një tjetër transformim epokal në shërbimet publike

Postuar më: 18 Dhjetor 2020

Revolucioni digjital në shërbimet publike sjell të tjera risi. Këtë radhë është Posta Shqiptare, e cila kurorëzon një nga rrugët më të rëndësishme të hartës së Revolucionit Digjital 2020. “e-wallet” është portofoli i r...


Dokumentarë
Reportazhe Eksklusive

Hapësira Mediatike
Për Gazetarët