Fushë-Krujë, përfundon infrastruktura e lagjes së re moderne

Postuar më: 12 Tetor 2020

Apartamente e shtëpi individuale, shkolla, qendra shëndetësore, zyra shërbimesh publike, zona të gjelbra dhe një treg modern do të jetë pamja e re e lagjes që po ngrihet mbi gërmadhat e natës tragjike të 26 nëntorit, në Fushë-Krujë. E...


Manzë ku po ndërtohen 280 shtëpi të dëmtuara nga termeti i 26 nëntorit

Postuar më: 10 Tetor 2020

Në Bashkinë e Durrësit ka nisur loti i dytë me 900 njësi individuale, shumica e të cilave, pjesë-pjesë, deri në fund të këtij viti do të rihapin dyert. Në Manzë, aty ku sot Kryeministri Edi Rama inspektoi punimet për ndërtimin e shtë...


MASAT ANTI-COVID, komunikim i posaçëm lidhur me situatën e epidemisë

Postuar më: 10 Tetor 2020

Komunikim i Kryeministrit Edi Rama dhe Ministres së Shëndetsisë dhe Mbojtjes Sociale Ogerta Manastirliu me gazetarë, lidhur me masat e reja anti-COVID:   Kryeministri Edi Rama: Sot kemi një komunikim të posaçëm lidhur me situatën e epid...


Në Baldushk, në shtëpitë që po hapin dyert pas natës tragjike të 26 nëntorit

Postuar më: 9 Tetor 2020

Rindërtimi po vijon në fshatrat e Bashkisë së Tiranës. Shtëpitë e reja individuale po ju dorëzohen çdo ditë familjeve që i humbën ato natën tragjike të 26 nëntorit. Klementi, bashkëshortja dhe vajza e tyre 4 vjeçare, banorë të Bald...


Shqipëria me portofolin më potencial të energjisë së pastër në rajon

Postuar më: 8 Tetor 2020

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në takimin me punonjësit e rinj të Qendrës së re të Mirëmbajtjes së Rrjetit të Gazit në Fier: Dëshiroj t’i shpreh mirë se ardhjen edhe miqve tanë, zëvendësambasadorit dhe të tjerëve këtu, në këtë ...


Qendra e re e Mirëmbajtjes së Rrjetit të Gazit, sipas modeleve industriale ndërkombëtare

Postuar më: 8 Tetor 2020

Qendra e re e Mirëmbajtjes së Rrjetit të Gazit (QM) në Fier është një investim i standardeve bashkëkohore, funksionimi i së cilës merr një rëndësi të madhe në procesin e gazifikimit të vendit. Kjo qendër është ndërtuar nga Albgaz,...


Firmosen me BERZH marrëveshjet për investime në turizëm dhe trashëgiminë kulturore

Postuar më: 8 Tetor 2020

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) do të financojë një program investimesh në infrastrukturën turistike dhe trashëgiminë në Shkodër, Berat, Fier, Korçë dhe Gjirokastër. Sot u nënshkrua online Memorandumi i Mirëkuptimit...


Varlehyi: BE, plan madhor ekonomik për Shqipërinë dhe Ballkanin Perëndimor

Postuar më: 7 Tetor 2020

Konferenca e përbashkët për shtyp e Kryeministrit Edi Rama dhe Komisionerit për Zgjerimin të Bashkimit Europian, Olivér Várhelyi, pas takimit mes tyre: Kryeministri Edi Rama: Mirëmbrëma të gjithëve! Jo vetëm për formalitetin e kortezisë...


Linde: Shqipëria, shumë e suksesshme me sistemin e ri të drejtësisë

Postuar më: 7 Tetor 2020

Konferenca e përbashkët për shtyp me Ministren e Jashtme suedeze, Ann Linde:   Kryeministri Edi Rama: Mirëdita të gjithëve! Sapo kemi përfunduar një takim shumë të dobishëm dhe natyrisht, shumë miqësor me ministren suedeze të Punëve ...


Rritja e pagave për bluzat e bardha dhe arsimtarët në 1 janar 2021

Postuar më: 6 Tetor 2020

Komunikim i përjavshëm i Kryeministrit Edi Rama, ministres së Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj dhe ministrit të Shtetit për Rindërtimin, Arben Ahmetaj me gazetarët për ekonominë:   Kryeministri Edi Rama: Mirëdita! Faleminderit për...


Një tjetër spital i ri i shtohet zinxhirit të transformimit të QSUT

Postuar më: 6 Tetor 2020

Spitali i fëmijëve brenda Qendrës Spitalore Universitare, në Tiranë, është shndërruar në një kantier ku po punohet intensivisht për ndërtimin e kompleksit të ri, që do të ofrojë shërbimin spitalor për pacientët e vegjël, në kusht...


Komunikim i Kryeministrit Edi Rama pas votimit të ndryshimeve në ligjin zgjedhor

Postuar më: 5 Tetor 2020

Komunikim i Kryeministrit Edi Rama me gazetarët mbi votimin e sotëm në parlament:   – Presidenti i Republikës, teksa ju flisnit, u shpreh se, nëse ju e prekni 5 qershorin, sepse ai e konsideron të prekur tashmë, do ta shihni në çd...


Kryeministri në Kuvend për ndryshimet në ligjin zgjedhor

Postuar më: 5 Tetor 2020

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në Kuvend:    Së pari, është e trishtueshme dhe kontradiktore në objekt, që disa kërkojnë hapje dhe nga ana tjetër duan të mbyllin gojën e të tjerëve. Është një histori që zhvillohet prej kohësh....


Nis rindërtimi i shtëpive në Thumanën e Re

Postuar më: 3 Tetor 2020

Në Thumanë nisi sot, rindërtimi i shtëpive, pasi është shtruar e gjithë infrastruktura nëntokësore. Në truallin e ndërtimit prej 12 hektarë përmbajtja kënetore e tokës u konsolidua me shtresa gurësh e rrjetash të posaçme stabilizues...


Ditë e shënuar në marrëdhëniet e miqësisë me SHBA

Postuar më: 3 Tetor 2020

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në nënshkrimin e Memorandumit të Bashkëpunimit Ekonomik mes Shqipërisë dhe SHBA-së:   Mirëdita! Kjo është një ditë e shënuar në marrëdhëniet e miqësisë së posaçme dhe të partneritetit të paç...


Dokumentarë
Reportazhe Eksklusive

Hapësira Mediatike
Për Gazetarët